ETALTFBEN

 

image2998

Supažindiname su autorinės grafikos technika pagal menininkę Vaivą Kovieraitę – Trumpę.

Grafika – vaizduojamosios dailės šaka, pasižyminti bene didžiausia technikų įvairove. Svarbiausios meninio vaizdo kūrimo priemonės yra kontūrinė linija, juodų ir baltų dėmių deriniai, štrichas. Piešinys grafikoje kuriamas pieštuku, plunksna, anglimi, sangvinu ant popieriaus, arba atvirkščias jo vaizdas išraižomas kaltu, raižikliu, peiliu, graviravimo adata (kai kada ir ėsdinamas chemikalais) medinėse, metalinėse klišėse, piešiamas akmeninėse plokštėse, iš kurių spausdinami lakštai.

Gerai žinomos tradcinės grafikos technikos ir būdai: vario graviūros, ofortai, mecotinta, akvatina, sausa adata, minkštas lakas, litografijos (atspaudai nuo akmens plokštės), ksilografija (medžio raižiniai), linoraižiniai, šilkografija. 

Tačiau dažnai menininkai neapsiriboja tradicinėmis technikomis, eksperimentuoja ir sukuria savo autorines technologijas. Būtent tokia technologija dalijasi grafikos menininkė Vaiva Kovieraitė – Trumpė: „Transfer technologija mano kūryboje atsirado netikėtai. Kuriant grafikos darbus tenka naudotis tokiomis pagalbinėmis priemonėmis kaip skiedikliai ir laikraščiai. Kartkartėmis, skiediklis užsipildavo ant laikraščio, taip spausdintas ofsetines raides perkeldamas ant popieriaus. Nuo tada ir prasidėjo eksperimentai su skirtingais spausdintais vaizdais, įvairiais cheminiais skysčiais, skirtingomis popieriaus gramatūromis bei tekstūromis. Skaitmeniniai menai niekada nedomino dėl to, kad juose dingsta netikėtumo, neplanuotos klaidos atsiradimo galimybė. Tranfer (liet. perkėlimo) technologiją naudoju, kaip kūrybinės atspirties metodiką, iš kurios palaipsniui gimsta neplanuoti, man pačiai netikėti vaizdai.”

Siūlome ir jums išbandyti šią unikalią grafikos techniką.

 

Šiaulių dailės galerija organizuoja edukacinius grafikos užsiėmimus, kur galima susipažinti su įvairiomis grafikomis technikomis ir atspaudo išgavimo būdais – monotipija, raižymu, „transfer” technologija. Daugiau apie tai čia.