ETALTFBEN

 

image2998

Trafaretų meną galėtume priskirti vienai seniausių žmonijos kūrybinių formų. Pirmykščiai žmonės, galima sakyti, irgi naudojo trafaretus, kuomet lietė savo rankas prie urvų sienų, virš jų pūsdami natūralius žemės mineralus ir padengdami uolos paviršius raudonais ar juodais pigmentais  bei palikdami vaiduokliškus delnų atspaudus.

Persikelkime laiku apie 40 000 – 30 000 metų ir pamatysime, kad trafaretinio meno metodai iš esmės nedaug tepasikeitė. Kartono, plastiko ar metalo lakšto naudojimas su iškirptu ar išpjaustyti piešiniu, raštu ar raidėmis yra stebėtinai universalus – tai leidžia menininkams nuspalvinti audinį, iliustruoti rankraščius, spausdinti marškinėlius ir sukurti fantastiškus gatvės meno kūrinius.

„Jūs paliekate dalelę savęs“ – tai yra svarbiausia žymiausių trafaretinio gatvės meno kūrėjų – Blek Le Rat, Banksy ir kitų kūrėjų žinutė apie šią gatvės meno kūrimo techniką. Nors trafaretai jau seniai buvo naudojami oficialiuose vyriausybiniuose, kariniuose, pramoniniuose ženklinimuose, gatvės mene jie pradėti naudoti aštuntajame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje.

Vienas pirmųjų tai padarė menininkas John Fekner, panaudodamas kartoninius graffiti trafaretus ir purškiamus dažus, kad sukurtų savo „žodinius ženklus“ – konceptualius graffiti meno kūrinius, kuriuose buvo naudojamos raidės, simboliai, datos ir piktogramos, siekiant atkreipti dėmesį į socialines ir aplinkos problemas.

John Fekner

Dešimtajame dešimtmetyje jo pėdomis pasekė Blek le Rat, dabar laikomas trafaretinio graffiti meno tėvu. Įkvėptas septintojo ir aštuntojo dešimtmečio graffiti pradininkų, išmoko kurti trafaretinę dailę, kuri leido išpurkšti dešimtis tūkstančių, o gal ir šimtą tūkstančių vaizdų jo gimtojo Paryžiaus gatvėse. Blek le Rat savo kūriniuose gilinasi į socialinio teisingumo klausimus su didele empatijos ir humoro doze. Šio menininko vardas liudija, kad jo vizitinė kortelė –  žiurkė, kuri, jo manymu, yra vienintelis laisvas gyvūnas mieste. Jo trafaretinio gatvės meno metodai ir temos padarė didžiulę įtaką šiuolaikiniams gatvės menininkams – Vhils ir C215, tačiau ryškiausias Blek le Rat įpėdinis yra legendinis gatvės menininkas Banksy.

Blek le Rat

 

Banksy reikšmę vis dar sunku įvertinti. Jis sukūrė keletą ikoniškiausių šiuolaikinio trafaretinio meno kūrinių, įskaitant garsiąją „Mergaitę su balionu“, „Besibučiuojančius policininkus“ ir „Įniršį, gėlių metiką“, režisavo „Oskarui“ nominuotą dokumentinį filmą ir sukūrė paveikslą, kuris aukciono metu pats susinaikino į smulkias juostas. O viskas prasidėjo nuo paprasčiausių graffiti trafaretų ir juodų purškiamų dažų.

Banksy

 

Dar viena garsi trafaretinio meno legenda yra Bristolyje gimęs Nick Walker, labiausiai žinomas dėl savo džentelmeniškų personažų – menininkas dažnai paslepia dažų purškiklį, įpiešdamas jį į dryžuotą kostiumą ar katiliuko formos skrybėlaitę.

Nick Walker

 

Amerikietis Shepard Fairey, kuriantis mįslingus OBEY vaizdus, išgarsėjo sukūręs ikoniškąjį JAV prezidento Barak Obama portretą. 

Shepard Fairey

 

Pažvelgus į šių trafaretinio gatvės meno legendų kūrinius, matome, kokią galią, išliekamumą ir poveikį gali turėti trafaretinio meno kūrinys.

Ar pasiruošę išbandyti savo jėgas trafareto mene? Trumpa instrukcija – mūsų sukurtame filmuke!

O mums galite siųsti savo bandymus el paštu: info@menopolis.lt. Lauksime!