ETALTFBEN

 

image2998

Virtualioje MENOPOLIO edukacijoje supažindiname su viena iš grafikos technikų – linoraižiniu ir kviečiame susikurti savo grafikos atspaudą. Visa informacija – animuotame filmuke.

Grafika yra vaizduojamosios dailės šaka, pasižyminti didele technikų įvairove. Grafikos atvaizdus galima kurti medinėse, metalinėse klišėse, akmeninėse plokštėse, linoleumo, plastiko lakštuose, nuo kurių spausdinami grafikos atspaudai. Grafikos spausdinimo būdu galima tiražuoti kūrinius, t. y. atspausti daugiau to paties piešinio variantų. 

Linoraižinys yra iškiliaspaudės grafikos technika. Piešinys raižomas minkštame linoleume. Atspaudams tinkamiausi specialūs grafikai skirti dažai. Vienas iš technikos ypatumų – gaunamas apverstas veidrodinis vaizdas. Paruoštas linoleumas vadinamas kliše. Pasiruošus klišę galima padaryti daug to paties piešinio, bet skirtingų spalvų (o galima ir vienos spalvos) atvaizdų. 

Profesionaliai raižinius Lietuvoje pradėta kurti 1805 metais, kuomet Vilniaus universitete Laisvųjų menų fakultete buvo įsteigta Raižybos katedra. Nors linoleumas kaip grindų danga pradėtas naudoti 1860-aisiais, linoraižinio techniką pirmiausia panaudojo „Die Brücke“ menininkai Vokietijoje maždaug 1905 – 1913 metais. 

Daugiau su grafikos raižymo technikomis, taip pat ir monotipija supažindiname edukaciniame Šiaulių dailės galerijos užsiėmime „Kas ta grafika?”